Powrót do strony głównej "Walka i Pamięć" Opinia Portalu Studenckiego "Zróbcie Hałas!.pl"

Opinia Portalu Studenckiego "Zróbcie Hałas!.pl"

Ocena użytkowników: / 80
SłabyŚwietny 
Ilu z nas może pochwalić się dobrą znajomością historii swojej Ojczyzny, a także regionu? Czy fakt, że tak łatwo i bezboleśnie ignorujemy własną tożsamość jest godny podziwu? ? Na te pytania każdy z nas odpowie sobie sam w głębi własnego sumienia, a potem przeczyta książkę Krzysztofa Sikory: "Walka i pamięć. Szlakiem I batalionu "Barbara" 16 pp AK", bądź nie. Lecz na pewno każdego z nas powinna rozpierać duma na samą myśl o ludziach, którzy cenili wolność i niepodległość bardziej niż własne życie. 12 września 1944 roku dwa bataliony 14 dywizji SS-Galicja otoczyły batalion "Barbara" na Suchej Górze, ale wyszedł on zwycięsko z tej zasadzki, nie ponosząc strat, przebijając się szturmem przez niemiecki pierścień okrążający. (http://www.jamna.com.pl/index.php?id=5)

 

Krzysztof Sikora- autor książki dokumentuje w niej wiele działań wojennych batalionu ?Barbara? na tle wydarzeń zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych. Przedstawia w niej treści upamiętniające sam oddział, oraz ludzi z nim związanych w sposób bezpośredni, a także pośredni. Opisane wydarzenia to czas od 4 sierpnia 1944 roku do 23 października 1944 roku, czyli od samego powstania batalionu do jego rozformowania.

 

Wszelkie informacje podane przez autora są wiarygodne, zostały spisane na podstawie wywiadów przeprowadzonych ze świadkami i uczestnikami, którzy w najbliższy nam sposób- prosty i szczery- opowiadają o wydarzeniach własnego życia. 

 

W książce Krzysztofa Sikory każdy znajdzie coś dla siebie, tekst został poparty wieloma dokumentami archiwalnymi oraz fotografiami, całość to ogrom realizmu konkretnych miejsc oraz postaci. Monografia jest idealną lekturą dla każdego w czasach, gdzie patriotyzm staniał do granic absurdu, a historia stała się tylko zakurzonym podręcznikiem.

 

autor: Marta Rumińska

Redaktor naczelna Portalu Studenckiego zrobcie-halas.pl