Batalion AK „Barbara” – patron szkoły podstawowej w Pawęzowie

Poświęcenie i odwaga żołnierzy, wchodzących w skład batalionu AK „Barbara”, zostały upamiętnione w różny sposób. Formacja ta jest, między innymi patronem szkoły podstawowej w Pawęzowie, w powiecie tarnowskim.

Batalion „Barbara” 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej powołano do działania w 1944 roku. Organizacja tej formacji była związana z ogólnopolską akcją „Burza”. W dniu 6 sierpnia 1944 roku miała miejsce mobilizacja do tej grupy wojskowej. Odbyła się ona w okolicy leśniczówki Podlesie Górne, niedaleko Tarnowa. W skład formacji weszła większość żołnierzy, należących do placówek Inspektoratu Tarnów Armii Krajowej.

Warto podkreślić, że już w trakcie walk, do batalionu dołączali kolejni żołnierze, pochodzący z innych regionów Polski. Batalion „Barbara” składał się z kompanii „Wanda”, „Grażyna”, „Regina”, „Ewa”, „Janina” i kompanii „Aza”. Liczba członków batalionu wahała się od 500 do 700. Prowadzili oni działania partyzanckie pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego, ps. „Leliwa”. Działalność formacji trwała 3 miesiące. W tym czasie żołnierze pokonali szlak bojowy, którego trasa biegła przez następujące miejscowości: Podlesie koło Machowej, Księże Podlesie, Dobrocin, Żurową, Ratówki, Rychwałd i Jamną.

Największa bitwa w okresie działalności batalionu „Barbara” miała miejsce w dniu 25 września 1944 roku, w okolicach Jamnej. W czasie jej trwania żołnierze formacji podjęli się bohaterskiej walki z kilkukrotnie większymi siłami wroga. Poszukując w internecie informacji o historii batalionu AK Barbara, warto przy okazji zajrzeć do wyników rozgrywek sportowych, korzystając ze strony: meczyki.pl/bukmacherzy/kod-promocyjny-fortuna/89.

Bohaterskie działania batalionu AK „Barbara”

Godna naśladowania postawa członków batalionu Armii Krajowej „Barbara” sprawiła, że od 2010 roku jest on patronem szkoły podstawowej w Pawęzowie, w powiecie tarnowskim. W okresie 3-miesięcznej działalności tej formacji, żołnierze z batalionu „Barbara” wyróżnili się ogromnym bohaterstwem i zaangażowaniem w walce z okupantem. Wspierali oni okoliczną ludność i dawali jej nadzieję na wyzwolenie Polski. Szlak partyzantów był naznaczony licznymi działaniami bojowymi, które składały się na szeroko pojęte zadania dywersyjne. Różnego rodzaju zasadzki, organizowane przez żołnierzy batalionu, doprowadziły do dotkliwych strat po stronie hitlerowców. Doszło do nich na tyłach frontu bojowego, znajdującego się na linii rzeki Wisłoki. Wykonywanie tych zadań przez polskich żołnierzy, było niestety okupione wieloma ofiarami. Śmierć poniosło 52 żołnierzy batalionu „Barbra”. Polegli oni w walkach z okupantem lub zostali bestialsko zamordowani w obozie zagłady Gross – Rosen.

Należy podkreślić, że hitlerowcy wydawali również wyroki śmierci na lokalną ludność z miejscowości, w okolicach których przebywał batalion. Wszelkiego rodzaju pomoc i wsparcie okazywane dzielnym żołnierzom, były dotkliwie karane przez okupanta. Demobilizacja batalionu „Barbara” miała miejsce w dniu 23 października 1944 roku, w Lichwinie, z rozkazu kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”.

Uczniowie szkoły podstawowej w Pawęzowie co roku organizują różne akcje, które mają na celu upamiętnienie działalności patrona swojej szkoły, batalionu AK „Barbara”. Dzięki temu, pamięć o wielkich czynach partyzantów jest przekazywana kolejnym pokoleniom. 

Batalion AK „Barbara” swoimi odważnymi działaniami w czasie II wojny światowej, zasłużył na upamiętnienie jego nazwy. Dzięki temu, że jest ona przypisana, między innymi szkole podstawowej w Pawęzowie, patriotyczne idee wciąż są wpajane polskim dzieciom.

Możesz również polubić…